Złamania

Dość kruche kości człowieka dorosłego łamią się w dosłownym znaczeniu tego słowa. Bardziej miękkie kości dziecka najczęściej wyginają się i lekko rozszczepiają (niczym młode gałązki). Inny typ złamania u dziecka to nadłamanie lub złamanie kości u samej nasady. Zdarza się to szczególnie w nadgarstku. (Przy nadłamaniu kości u nasady może nie być początkowo wyraźnych objawów, nawet na zdjęciu rentgenowskim.) Jeśli dziecko ma poważne złamanie, będzie ono łatwo dostrzegalne dla każdego. Częste są jednak złamania bez wyraźnych deformacji. Noga złamana w kostce często nie wygląda na zniekształconą, ale pojawia się wyraźny obrzęk i bolesność. Po jakimś czasie powstają zasinienia. Jedynie lekarz może odróżnić poważne zwichnięcie w kostce od złamania i często potrzebne mu do tego zdjęcie rentgenowskie. Ręka w nadgarstku może ulec złamaniu z tak niewielkim odkształceniem, że naprawdę trudno podejrzewać złamanie. Kości palców u ręki często ulegają złamaniu przy chwytaniu piłki. Występuje jedynie obrzęk i później nieznaczne zasinienie. Łatwo o nadłamanie kręgu (jednej z kości kręgosłupa), gdy dziecko upadnie na wznak. Na zewnątrz nic nie widać, ale dziecko skarży się na ból przy schylaniu się lub kiedy skacze i biega. Podsumowując, zawsze należy podejrzewać złamanie, jeśli utrzymuje się bolesność kończyny, nie ustępuje obrzęk, pojawiają się zasinienia.

Nie wolno dopuścić do dalszych obrażeń podejrzanego o złamanie miejsca. Nie poruszajcie sami uszkodzonej kończyny, nie pozwólcie też. ażeby poruszałonią dziecko. Jeśli dziecku jest w miarę wygodnie, lekarz zaś może przyjść szybko, lepiej zostawić malca tam, gdzie jest. Jeżeli przeniesienie jest konieczne, należy najpierw unieruchomić kończynę.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>