Wielkość ciała

Proporcje ciała dziecka wywierają pewien wpływ na rozwój jego ruchów, zwłaszcza gdy chodzi o siedzenie, stanie, chodzenie i późniejsze sprawności. Punkt ciężkości ciała dziecka musi spoczywać w jego dolnej części, aby mogło utrzymać równowagę. Do osiągnięcia prawidłowej równowagi niezbędne jest, aby wskaźnik długości nóg przeważał nad wskaźnikiem długości tułowia i aby wskaźnik wagi był niższy niż wskaźnik wzrostu. Okazało się, że dzieci o drobnej budowie kości, szczupłe a muskularne, przeważnie zaczynają chodzić wcześniej niż dzieci krępe, okrągłe i ciężkie, chociaż na chodzenie może mieć wpływ nie tylko budowa ciała, ale również inne czynniki (Shirley, 193la: Strank, 1951). Jeżeli waga noworodka utrzymuje się w normie, a zaznacza się nadwyżka w długości ciała o 1 cal (2,54 cm) powyżej normy, przyspiesza to, jak zauważono, średni wiek chodzenia o 22 dni. I odwrotnie, jeżeli długość noworodka jest na poziomie normy, lecz zaznacza się nadwyżka w wadze o 1 funt . ponad normę, to opóźnia to przeciętny wiek chodzenia noworodka o 8 dni (Norval, 1947).

Skoro tylko aparat muskularny i szkieletowy, stanowiący podstawę siedzenia, stania i chodzenia, rozwinie się, dalszy przebieg rozwoju lokomocji dziecka zależy od takich czynników, jak: temperament, moto- ryczna plastyczność i podatność w stosunku do wewnętrznych potrzeb i zewnętrznych warunków. Sama tylko nadmierna waga nie powoduje poważnego opóźnienia w rozwoju motorycznym (Peatman i Higgons, 1942: Dennis, 1943a). Wśród starszych dzieci budowa ciała nie ma takiego wpływu na koordynację motoryczną. Jednakże nadmiernie szczupłe lub nadmiernie otyłe dzieci są mniej zręczne od dzieci mających budowę normalną. Dzieci otyłe są mniej aktywne i to obniża ich wysiłek potrzebny w zabawie z innymi dziećmi oraz wysiłek potrzebny do zaspokojenia własnych potrzeb.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>