Urazy głowy

Upadek na głowę zdarza się dość często, począwszy od wieku kiedy niemowlę zaczyna się swobodnie przewracać (i w związku z tym może się sturlać z łóżeczka). Gdy zdarzy się to po raz pierwszy, rodzice oskarżają się zwykle o niedopatrzenie.

Nieustanne jednak baczenie na dziecko w celu wykluczenia jakiejkolwiek przygody wytworzy niezdrową atmosferę. Kości nie będą być może narażone na szwank, ale charakter zostanie wypaczony.

Jeżeli dziecko po upadku przestanie płakać po 15 minutach, nie jest blade i nie wymiotuje, praktycznie można wykluczyć możliwość uszkodzenia mózgu i zezwolić malcowi na normalną aktywność.

W przypadku poważniejszego urazu głowy dziecko na ogół wymiotuje, traci apetyt, przez wiele godzin utrzymuje się bladość twarzy, mogą być oznaki wskazujące na ból głowy. Dziecko z łatwością zapada w drzemkę, ale daje się obudzić. Obserwując u dziecka jakiekolwiek ze wspomnianych objawów, trzeba skontaktować się z lekarzem, który zapewne zechce dziecko zbadać i ewentualnie zrobić zdjęcie rentgenowskie czaszki. Dziecko powinno mieć jak największy spokój przez 2 – 3 dni, a jakiekolwiek nowe objawy należy natychmiast zgłaszać lekarzowi. W ciągu pierwszej nocy po wypadku dobrze jest obudzić dziecko choć dwa razy, żeby sprawdzić, czy jest cały czas przytomne. Gdyby nie czuło się normalnie następnego dnia po wypadku, trzeba jeszcze raz porozumieć się z lekarzem.

Dziecko, które straciło przytomność – bezpośrednio po upadku albo dopiero po jakimś czasie – powinno być natychmiast zbadane przez lekarza. Tak samo, jeśli ciągle skarży się na ból głowy, ma zaburzone widzenie, wymiotuje.

Obrzęk, powiększający się w szybkim tempie w miejscu uderzenia, sam w sobie nie jest niczym niepokojącym, jeżeli nie dołączają się inne objawy. Powstaje w następstwie pęknięcia podskórnego naczynia krwionośnego.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>