Ubranie i zabawk dla bliźniąt

Ubranie i zabawki: jednakowe czy nie? Niektórzy rodzice dowodzą, że ponieważ w sklepach mogą zwykle dostać tylko jeden rodzaj ubranka, które odpowiada im ze względu na porę roku, krój i cenę, trudne byłoby, jeśli nie wręcz niemożliwe, ubieranie bliźniąt niejednakowo. A i same bliźnięta, jak twierdzą, obstają przy tym, żeby mieć na sobie takie same ubranka. Inni rodzice mówią coś wręcz przeciwnego — że trudno jest kupić np. dwie identyczne sukienki i wobec tego bliźniaczki zmuszone są chodzić ubrane niejednakowo. Jeszcze inni rodzice mówią z kolei o tym, że bliźnięta na ogół muszą chodzić w używanych rzeczach (żeby wypadało to taniej), od samego więc początku ubierane są różnie i cieszą się właśnie z tego, że każde z nich ma własne, inaczej wyglądające ubranie.

Niektórzy rodzice donoszą, że od samego początku musieli kupować takie same zabawki, gdyż w przeciwnym razie bliźnięta rywalizowały ze sobą i czuły się nieszczęśliwe. Inni mówią, że kupują zwykle różne zabawki (poza szczególnie kosztownymi, jak rowerki na trzech kółkach czy duże lalki) i że już bardzo wcześnie bliźniaki chętnie się uczą, jak należy się nimi dzielić.

Podejrzewam, że zasadniczą różnicę wprowadza postawa samych rodziców. Jeżeli rodzice przyjmują za rzecz naturalną, że bliźnięta albo z konieczności, albo dla zasady chodzą różnie ubrane i chętnie dzielą się ze sobą zabawkami, same dzieci także się z tym na ogół godzą. Gby natomiast rodzice prowokują je do oczekiwania na identyczne ubranka i zabawki, a zwłaszcza gdy zawsze ulegają ich naciskom, dzieci stają się z biegiem czasu coraz bardziej wymagające pod tym względem. Ta sama zresztą prawidłowość dotyczy i samotnego dziecka: jeżeli rodzice okazują stanowczość, dziecko ulega kiedy wahają się, zaczyna się targować.

U każdego z bliźniąt rozwinie się z czasem poczucie odrębności w kwestii ubierania się i upodobań, jeżeli każde z nich będzie miało osobną szufladę i osobne miejsce w szafie, a te same ubranka będą znaczone wyszytymi imionami lub w jakikolwiek inny sposób. Takie same ubranka, ale w różnych kolorach, mają pewną przewagę, ponieważ są zarazem i bliźniaczo podobne, i różne. Jeżeli jedno z niezwykle podobnych do siebie bliźniąt ubrane jest zawsze na zielono, a drugie na żółto, ułatwia to każdemu rozpoznanie ich bez trudności.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>