Rozkład posiłków przy bliźniętach

Większość rodziców mających bliźnięta stwierdza, że ogromne znaczenie ma przejście jak najszybciej na karmienie w ustalonych godzinach, i to obydwu niemowląt naraz lub jednego bezpośrednio po drugim. W przeciwnym razie karmienie ciągnie się bez przerwy cały dzień i noc. (Znaczna mniejszość preferuje zmodyfikowany nieco system karmienia zgodnie „z indywidualnym zapotrzebowaniem” i twierdzi, że on również sprawdza się w praktyce. Ci rodzice czekają aż obudzi się jedno z niemowląt, a skończywszy je karmić natychmiast budzą następne.) Większość niemowląt przystosowuje się do regularnego karmienia w ciągu kilku tygodni. Jeżeli jedno z dzieci wcześniej się obudzi i płacze, trzeba wstrzymać się chwilę z karmieniem w nadziei, że jeszcze zaśnie. Gdy zaczyna donośnie krzyczeć, trzeba będzie, być może, pójść na kompromis i nakarmić obydwoje przed czasem, ale każdego następnego dnia należy okazywać coraz większą stanowczość, licząc na to, że układ trawienny przywyknie do określonych godzin. Smoczek gryzaczek pomaga zwykle niemowlęciu w doczekaniu w pogodnym nastroju do pory karmienia. W nielicznych przypadkach, gdy któreś z niemowląt nie dostosowuje się do regularnego karmienia i jest nerwowe, sztywny rozkład posiłków nie zdaje egzaminu. Łatwiej jest wówczas karmić przez parę tygodni zgodnie z indywidualnym zapotrzebowaniem, choćby oznaczało to całkowitą nieregularność, niż całymi godzinami słuchać płaczu jednego lub obydwojga niemowląt.

Bliźnięta często rodzą się przedwcześnie i są małe. Nierzadko trzeba je w związku z tym karmić co 3 godziny, przynajmniej w ciągu dnia, do czasu, aż osiągną wagę ok. 3000 g. Jeżeli jedno z niemowląt jest mniejsze, należy liczyć się z ewentualnością karmienia tego jednego co 3 godziny, a drugiego co 4, ale jest nadzieja, że nawet to mniejsze wytrzyma 4-godzinne przerwy w ciągu nocy.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>