Reakcje radości – kontynuacja

Szczegółowe badania nad wyrazem uśmiechu i śmiechu małych dzieci wykazują, że uśmiech zmienia się znacznie w miarę jak dziecko podrasta. W okresie dwunastu tygodni uśmiech wyrażał się przez zaokrąglanie i otwarcie ust, skurcz warg i innych mięśni twarzy, wysunięcie brody i wydawanie głosu „ah-ah”. W okresie trzydziestu dwóch tygodni usta otwierały się tak, że podnosiły się policzki, język wysuwał się ku przodowi, dziąsła wystawały, oczy przymykały się tworząc fałdki przy zewnętrznych kącikach, ręce i nogi były ustawicznie ruchliwe, a wydawane dźwięki podobne były do żargonu i połączone z gaworzeniem. Około pierwszego roku życia zaznaczyło się duże zróżnicowanie uśmiechu u rozmaitych dzieci.

Formy śmiechu okazały się bardziej stereotypowe niż uśmiechu i nie wykazywały większego zróżnicowania w ciągu pierwszego roku życia. Zauważono, że w czasie śmiechu usta były przeważnie szeroko otwarte i zaokrąglone, język rzadko wysuwał się z ust i najczęściej położony był swobodnie u podstawy jamy ustnej. Nawet gdy usta były szeroko otwarte, dziąsła były lekko wysunięte, a zęby górne i dolne widoczne były zaledwie u jednego dziecka. Oczy nabierały coraz więcej blasku i były najczęściej prawie zamknięte, szczególnie w pierwszym kwartale pierwszego roku życia. Policzki na skutek opuszczenia dolnej szczęki ściągały się ku dołowi, co wyrównywało wygląd całej twarzy.

Rumieniec na policzkach zauważono tylko dwa razy. Zaobserwowano też niedużą aktywność nosa, sprowadzającą się do sporadycznych zmarszczek w okolicy nasady. Broda wysuwała się lekko ku dołowi, a głowa przechylała się do tyłu, szczególnie w wieku szesnastu do trzydziestu dwóch tygodni. Gdy śmiech przemijał, ręce i ramiona były zazwyczaj jeszcze w ruchu. W czasie trwania śmiechu ramiona były najczęściej swobodnie opuszczone wzdłuż ciała albo wyciągnięte ku przodowi. Tak samo zachowywały się nogi. Tułów, zamiast pochylać się ku przodowi, jak u dorosłych, utrzymywał się w postawie względnie stałej. Zmiany w oddychaniu były większe niż przy uśmiechu i zaznaczyły się w ruchach brzucha (Washburn, 1929).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>