Przeskakiwanie i podskakiwanie

Przeskakiwanie i podskakiwanie są odmianami ruchów skakania. Chociaż dzieci próbują podskakiwać przed ukończeniem trzeciego roku życia, to jednak nie opanują tej czynności wcześniej niż w siódmym, ósmym roku życia. Skakanie na dwóch nogach występowało przed skakaniem na jednej nodze. Po osiągnięciu dobrej sprawności w skakaniu, dziecko wprowadzało modyfikację w postaci skakania do tylu albo też obracania się w czasie skakania. Ze względu na to, że przeskakiwanie jest trudniejsze do opanowania przez dzieci niż podskakiwanie, zaledwie kilkoro dzieci może tę czynność opanować w szóstym roku życia. Ucząc się przeskakiwania, dziecko najpierw wprowadza skok lub podskok w biegu. Wtedy skacze jedną nogą, a drugiej używa jak w biegu. Później skacze ono obiema nogami, a skoro się w tym wprawi, wprowadza takie zmiany, jak skrzyżowanie nóg, wirowanie albo też skakanie w bok (Gutteridge, 1939).

Galopowanie. Galopowanie jako inna odmiana skakania rozwija się później niż przeskakiwanie. Dopiero po ukończeniu 6Vz roku lub 7 lat życia dziecko jest zdolne nauczyć się galopowania. Początkowo dziecko wprowadza krok galopujący do biegania albo uderza nogami w silny takt muzyki. Później uczy się podstawowego ruchu galopowania, mianowicie wyrzucania ciężaru ciała na przednią nogę. Skoro dziecko nabywa wprawy w galopowaniu, wprowadza dużo urozmaiceń, takich jak galopowanie w bok lub do tyłu (Gutteridge, 1939).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>