Oparzenie słoneczne cz. II

Wilgotny okład przy infekcjach skórnych do czasu porozumienia się z lekarzem. Jeżeli dziecko ma ropień, zastrzał czy zanokcicę (ropnie w okolicy paznokci rąk czy nóg), ropiejącą ranę ciętą czy jakąkolwiek tego typu infekcję skórną, musi być obejrzane przez lekarza. Do tego czasu powinno spokojnie posiedzieć, najlepiej w łóżku, z poszkodowaną ręką czy nogą ułożoną na poduszce.

Jeżeli zwłoka w skontaktowaniu się z lekarzem jest nieunikniona, najskuteczniejszym działaniem w ramach pierwszej pomocy jest przykrycie miejsca dotkniętego infekcją wilgotnym okładem. Zmiękcza on skórę, przyspiesza moment pęknięcia ropnia i wycieknięcia ropy, a także zapobiega zbyt szybkiemu zamknięciu się z powrotem zainfekowanej rany.

Roztwór do okładu przyrządzamy z filiżanki przegotowanej wody i 1 łyżki stołowej soli gorzkiej bądź siarczanu magnezowego czy soli kuchennej. Przyłożywszy na dotknięte infekcją miejsce gruby opatrunek z gazy, polewamy go sporą ilością roztworu, aż dokładnie przemięknie. Polewanie powtarzamy co kilka godzin, gdy tylko okład zaczyna wysychać.

Okład będzie dłużej trzymał wilgoć, co jest istotne zwłaszcza w nocy (i nie zamoczy się piżamka dziecka oraz bielizna pościelowa), jeżeli przykryjemy cały kompres kawałkiem nieprzemakalnego tworzywa, np. plastykową torebką czy kawałkiem folii. Będzie potrzebny spory kawałek plastyku, żeby jego brzegi wystawały poza opatrunek. Przymocowujemy go przylepcem. (Przylepca nie można owijać za mocno wokół ramienia czy nogi, bo mogłoby to utrudniać swobodne krążenie krwi.)

Jeżeli stanowi ropnemu towarzyszy gorączka lub dziecko ma na ramieniu czy nodze zaczerwienienie w kształcie smugi czy też powiększone węzły chłonne pod pachami lub w pachwinach, wskazuje to na niebezpieczne rozprzestrzenianie się infekcji i wymaga natychmiastowej pomocy. Trzeba zawieść dziecko do lekarza czy szpitala, choćby jazda miała trwać całą noc. Zastosowanie nowoczesnych środków farmakologicznych decyduje o skutecznym zwalczeniu infekcji.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>