Kojec dla bliźniąt

Jest szczególnie przydatny dla bliźniąt (niemożliwe jest upilnowanie obydwojga raczkujących niemowląt naraz) i tak się szczęśliwie składa, że dwoje dzieci nie nudzi się w nim w tym stopniu, co jedno. Gotowe są siedzieć w nim przez więcej godzin w ciągu dnia i do późniejszego wieku niż samotne niemowlę, gdyż zapewniają sobie nawzajem towarzystwo. (W czasie podróży można używać kojca w charakterze podwójnego łóżeczka.) Zacznijcie wsadzać bliźnięta do kojca w wieku 2 czy 3 miesięcy, żeby się najpierw przyzwyczaiły do niego, a dopiero później do pełnej swobody na podłodze. Należy unikać wsadzania do kojca zabawek ciężkich i takich, które mają ostre krawędzie, ponieważ bliźniaki grzmocą się nimi nawzajem, nie zdając sobie sprawy z tego, że może to być bolesne. W późniejszym okresie, gdy zaczynają się nudzić w kojcu, można jednego wsadzić do stojaka, żeby trochę powędrował po domu, a po jakimś czasie drugiego. Taka zmiana potrafi zainteresować nawet tego, który pozostaje w kojcu.

Po roku ogromnym udogodnieniem jest wydzielenie dla bliźniąt osobnego pokoju do zabawy, zastawionego w drzwiach rodzajem bramki. Powinien być urządzony tak, aby dzieci nie wyrządziły w nim żadnych szkód i żeby sobie nawzajem nie mogły zrobić krzywdy (bliźniaki są pomysłowe, potrafią się wspólnie bawić i skore są do płatania figlów). Będą zadowolone siedząc i bawiąc się godzinami w swoim pokoju, podczas gdy samotne dziecko nie wytrzymałoby tak długo bez towarzystwa.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>