Karmienie piersią jest wygodne i możliwe

Z listów, które dostałem od rodziców, wynika, że bliźnięta bywają równie często karmione piersią, co inne dzieci. (To jeszcze jeden dowód na to, że nie ma praktycznie ograniczeń w ilości wytwarzanego przez matkę pokarmu. Piersi są zdolne wytworzyć go tyle, ile niemowlę czy niemowlęta potrzebują, pod warunkiem jednak, że matka karmi odpowiednimi metodami i ma właściwe nastawienie emocjonalne do sprawy.) Jeżeli bliźnięta są bezpośrednio po urodzeniu za malutkie, żeby mogły dobrze ssać lub przebywają w szpitalu dłużej niż matka, zadaniem jej jest utrzymanie napływu pokarmu przez wyciskanie ręczne. Ale jak tylko można będzie rozpocząć karmienie naturalne, niemowlęta mogą ssać przystawione do piersi jednocześnie i mogą ssać z obydwu naraz. Matka musi siedzieć na wygodnym fotelu, z obydwoma ramionami wspartymi na poręczach. Istnieją przynajmniej trzy dogodne pozycje. Jeżeli matka może przybrać na fotelu pozycję półleżącą lub leżącą, niemowlęta można ułożyć wzdłuż jej obydwu ramion. Jeżeli siedzi wyprostowana, obłożona z obydwu stron poduszkami, niemowlęta mogą być ułożone po jednej i po drugiej stronie, ze stopami zwróconymi w kierunku pleców matki, a główkami podtrzymywanymi przez nią przy jednej i drugiej piersi. Można również ułożyć niemowlęta na kolanach matki, przy czym jedno będzie wprawdzie leżało trochę na drugim, ale główkami będą swobodnie sięgać każde do swojej piersi. Niemowlę znajdujące się akurat w gorszej sytuacji, bo przyciśnięte trochę przez drugie, nie będzie narzekało, jeśli tylko chwyci za pierś.

Przyrządzanie i przechowywanie mieszanki dla dwojga niemowląt jest trochę utrudnione. Bliźnięta rodzą sie zwykle nieduże i trzeba je karmić początkowo co 3 godziny, co oznacza przygotowanie 16 butelek na dobę. Potrzebne są dwa naczynia do sterylizowania w celu uniknięcia dwukrotnego powtarzania tych samych czynności. Jeżeli są problemy z dostateczną ilością miejsca w lodówce, mieszankę można sterylizować w 2 litrowych butelkach od mleka, wstawianych następnie do lodówki. Wówczas przy każdym karmieniu napełnia się odpowiednią porcją mieszanki 2 wysterylizowane butelki niemowlęce. Butelki służące do karmienia można sterylizować raz dziennie przez gotowanie lub gdyby to było wygodniejsze – przez trzymanie przez 15 minut w gorącym piekarniku w temperaturze 250°. Smoczki trzeba wygotować, nie można wkładać ich do piekarnika.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>