Karmienie łyżeczką również musi się odbywać bardzo sprawnie

W okresie przyzwyczajania dzieci do nowego sposobu jedzenia można karmić łyżeczką na zmianę — jedno niemowlę będzie zaczynało posiłek od potrawy podawanej łyżeczką, a drugie od butelki. Przy następnym posiłku na odwrót. Można skrócić czas karmienia jeszcze dwoma innymi sposobami: ułóżcie jadłospis tak, żeby potrawy podawane łyżeczką występowały tylko dwa, a nie 3 razy dziennie. Można również dodawać te potrawy (np. kaszkę czy owoce) do jednej dziennej porcji mieszanki, powiększając dziurki od smoczków do wielkości główki od szpilki. Pozostanie w ten sposób tylko jedno karmienie w ciągu dnia, podczas którego niemowlęta będą się uczyły jeść z łyżeczki. Gdy nabiorą w tym wprawy, można je podpierać w pozycji półsiedzącej w rogach łóżeczka lub z obydwu stron fotela i karmić jednocześnie. Najlepszym rozwiązaniem jest odpowiedni model stolika do karmienia, zaprojektowany dla niemowląt. Dla niemowląt, które nie siedzą jeszcze samodzielnie, reguluje się siedzenie do pozycji półleżącej rodzice twierdzą, że jest to sprzęt niezwykle użyteczny.

Karmiąc łyżeczką obydwoje niemowląt naraz, bardzo się zyskuje na czasie. Jedno ma czas połknąć to, co dostało do buzi, podczas gdy karmiący nabiera nową łyżeczkę jedzenia i podaje drugiemu. Używanie jednego talerza i jednej łyżeczki wydaje się niezbyt higieniczne i niezbyt wobec dzieci uprzejme, ale jest o wiele bardziej praktyczne.

W przypadku bliźniąt są dodatkowe powody do wczesnego wprowadzania jedzenia dawanego do rączki (skórki od chleba, krakersów, kawałków ugotowanych jarzyn, rozdrobnionego mięsa) i częstego stosowania tego sposobu karmienia. Są również powody, żeby zachęcać do samodzielnego jedzenia łyżeczką przynajmniej od 12 miesiąca życia.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>