Kąpiele niemowląt

Można z nich czasem rezygnować, jeżeli niemowlęta są poza tym odpowiednio pielęgnowane. Twarzyczki można utrzymywać w czystości przemywając je myjką zmoczoną w czystej wodzie. Okolice pośladków powinny być codziennie umyte namydloną myjką, a mydło starannie usunięte przez dwukrotne przynajmniej przetarcie skóry myjką spłukiwaną w czystej wodzie. Jeżeli skóra niemowlęcia jest w dobrym stanie, pełną kąpiel można urządzać co drugi dzień, dwa razy, a nawet tylko raz w tygodniu. Wygodniejsze od kąpieli w wanience może okazać się obmywanie całego ciała namydloną myjką na dużym kawałku rozłożonego plastyku.

Nie jest tak łatwo wykąpać obydwoje niemowląt na tyle szybko, zęby uniknąć przedłużającego się krzyku jednego z nich lub obydwojga naraz. Istnieje kilka możliwych rozwiązań: jakaś osoba do pomocy, która będzie karmiła niemowlę wykąpane w pierwszej kolejności: urządzenie kąpieli wtedy, gdy obydwoje rodzice będą mogli się tym zająć: ustalenie różnych dni lub różnych godzin w ciągu dnia na kąpiel każdego z bliźniaków. Jeżeli robicie pełną kąpiel (w umywalce czy w wanience), a niemowlęta bardzo się niecierpliwią, możecie się zdecydować na kąpanie ich w tej samej wodzie. Wszystkie akcesoria potrzebne do kąpieli, a także ubranka, łóżeczka, butelki, muszą być wcześniej przygotowane i znajdować się w zasięgu ręki, zanim przystąpicie do kąpieli.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>