Jak karmić bliźnięta z butelki

Jak karmić z butelki obydwoje niemowląt o tej samej godzinie, jeżeli tylko jedno z rodziców jest w domu? Niektórym rodzicom udało się przyuczyć jedno z bliźniąt, bardziej skłonne do współpracy, do budzenia się o pół godziny później niż drugie. Ale większość rodziców twierdzi, że niemowlęta budzą się jednocześnie i że nic nie szarpie nerwów tak bardzo, jak karmienie jednego bliźniaka, podczas gdy drugi rozpaczliwie zawodzi. Jedno rozwiązanie ułatwiające sprawę w pierwszych tygodniach to układanie niemowląt na czas karmienia na tapczanie i układanie się matki między nimi, tak żeby ich nóżki zwrócone były w stronę jej pleców – w tej pozycji będzie mogła podawać jednocześnie obydwie butelki. Inna metoda to karmienie jednego bliźniaka przy użyciu podpórki na butelkę, a drugiego na ręku. Przy kolejnych karmieniach powinny się oczywiście zmieniać, tak żeby każdy był co drugi posiłek karmiony na ręku.

Niektórzy rodzice są jednak zdania, że karmienie z butelki podtrzymywanej na podpórce (lub odpowiednio zwiniętej pieluszce) nie zdaje egzaminu, zwłaszcza w pierwszych kilku tygodniach. Smoczek wysuwa się niemowlęciu z buzi albo maleństwo zaczyna się krztusić. Matka czy ojciec muszą zostawić wtedy to niemowlę, które trzymają na rękach i pośpiesznie ratować drugie. Dlatego twierdzą, że dogodniejsze jest zdanie się w ogóle na system karmienia z użyciem podpórek, przy czym niemowlęta układa się wtedy wygodnie w łóżeczkach niemowlęcych. Karmiący ojciec czy matka siedzi obok lub między dziećmi i mając dwie ręce wolne może zawsze spieszyć z pomocą każdemu z nich. Ci rodzice twierdzą jeszcze, i nie bez racji, że dzięki podpórkom zaoszczędzają tyle czasu, iż mogą popieścić się z bliźniakami dłużej i na spokojnie w mniej gorączkowych porach dnia.

Jeżeli w pierwszych tygodniach istnieje między bliźniakami rozbieżność w ilościach wypijanego mleka i godzinach karmienia, konieczne jest zapisywanie, ile które dziecko wypiło i o której godzinie, ile ważyło, kiedy było kąpane. Wbrew pozorom nie tak łatwo zapamiętać to wszystko, i będą się zdarzały próby karmienia jeszcze raz tego samego niemowlęcia lub trzymania „do odbicia” niemowlęcia, które ma pusty brzuszek. Wystarczy notes lub tablica można zawiesić przy każdym łóżeczku rodzaj zegara z tektury z ruchomymi wskazówkami.

Niektóre niemowlęta potrafią pozbyć się powietrza po karmieniu, jeżeli zostaną ułożone na brzuszku. Wypróbujcie tę metodę z bliźniętami. Pamiętajcie także, iż są wprawdzie dzieci, które się źle czują, jeżeli nie odbije się im po karmieniu, ale jest równie wiele takich, którym nie robi to żadnej różnicy i wysiłek rodziców jest w takich wypadkach zbędny.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>