Dzieci z porażeniem mózgu

Nie wszystkie dzieci z porażeniem mózgu i schorzeniami nerwowo-mięśniowy- mi muszą uczęszczać do specjalnych szkół, ale każde z nich potrzebuje nadzorowanego przez doświadczonych specjalistów leczenia usprawniającego mięśnie, a takie prowadzone jest w nielicznych tylko ośrodkach.

Jeżeli w miejscu zamieszkania nie można zapewnić dziecku odpowiednich treningów rehabilitacyjnych i leczenia, wypada zastanowić się nad zmianą miejsca pobytu. Stała opieka lekarska. Rodzice upośledzonego dziecka powinni oczywiście zasięgnąć opinii specjalisty z dobrej poradni przyszpitalnej. Jeśli mają co do niej wątpliwości lub zalecane leczenie wydaje im się nazbyt drastyczne, mają pełne prawo poprosić o opinię innego lekarza, przy czym ten pierwszy zostanie włączony do konsultacji. Zdarza się czasami, iż rodzice otrzymawszy zupełnie rozsądnie brzmiącą poradę u jednego lekarza, idą jeszcze do jednego czy dwóch „żeby się upewnić”. Na ogół są potem zdezorientowani drobnymi różnicami w zalecanym leczeniu czy używanej przez lekarzy terminologii i w końcu mają jeszcze większe wątpliwości niż na początku.

Znalazłszy doświadczonego lekarza, mającego pełny wgląd w dolegliwości dziecka, pozostańcie przy nim i korzystajcie regularnie z jego konsultacji. Lekarzowi, który dobrze zna dziecko oraz całą rodzinę, i to od dawna, łatwiej jest wybrać rozsądniejszą kurację niż lekarzowi, do którego zwracacie się po raz pierwszy. Z psychologicznego punktu widzenia prowadzenie dziecka od jednego nowego lekarza do drugiego jest niewskazane i może działać zaburzająco. Przeczytawszy o nowo odkrytej metodzie leczenia tego właśnie upośledzenia, jakim dotknięte jest wasze dziecko, wypytajcie na ten temat waszego stałego lekarza, zamiast natychmiast biec do odkrywcy. Jeżeli zbawienne skutki nowej metody zostały potwierdzone, wasz lekarz będzie o tym wiedział lub zorientuje się, czy można wiązać z nią jakieś nadzieje w przypadku waszego dziecka.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>