Drugie małżeństwo

To nie przypadek, że w tylu bajkach występuje zła macocha lub zły ojczym. Naprawdę są to układy sprzyjające powstawaniu wzajemnej zazdrości i nienawiści. Powiedzmy, że chodzi o chłopca, który po śmierci ojca lub po rozwodzie ma matkę wyłącznie dla siebie, kocha ją bardzo, ale jest zaborczy. Nagle pojawia się jakiś obcy mężczyzna, który znajduje miejsce w jej sercu i w jej łóżku, absorbując przynajmiej w połowie jej uwagę. Chłopiec nie może nie uważać go za intruza, choćby był to czarujący człowiek, i będzie go źle traktował — niegrzecznie i z wrogością. Zajdzie ojczymowi za skórę tak, że ten zacznie mu odpłacać krytycznym stosunkiem, posuwając się nieraz do gróźb. Będzie przy tym czynił żonie wyrzuty, że nie wpływa na zachowanie chłopca, a jeśli ten zacznie być w związku z tym strofowany przez matkę, tym większa będzie jego gorycz. Jeśli zaś matka będzie broniła dziecka, złość ojczyma skierować się może ku niej, co tylko utwierdzi dziecko w przekonaniu, że ma do czynienia z brutalem.

Niechęć chłopca do ojczyma i dziewczynki do macochy jest oczywista, ale dzieci potrafią w tej sytuacji nienawidzieć także osobę przeciwnej płci, a nawet będąc już same dorosłe, nieraz nie potrafią zaaprobować pojawienia się macochy czy ojczyma.

Osoba w roli ojczyma lub macochy musi być przede wszystkim świadoma tego, że taka wrogość jest zjawiskiem powszechnym, że jej własne walory osobiste lub kompetencja w roli rodzicielskiej nie są istotne. Często wrogość będzie demonstrowana przez 2 lub 3 lata, aż stopniowo wyciszy się.

Są pewne reguły, które mogą być pomocne, choć z pewnością niełatwo ich przestrzegać. Odwracając sprawę, macocha czy ojczym szybko zaakceptowani i pokochani to ludzie obdarzeni swoistym geniuszem w kontaktach międzyludzkich. (Obydwaj autorzy np. przeszli ciernistą drogę w roli ojczymów.)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>