Drugie małżeństwo cz. II

Lepiej, gdy ojczym czy macocha unikają wchodzenia w rolę pełnoprawnego rodzica, nakazującego i kontrolującego, póki nie zostaną zaakceptowani — dotyczy to takich sytuacji, jak pilnowanie wypełniania przez dziecko codziennych obowiązków w domu, odrabiania lekcji, utrzymywania porządku w swoich rzeczach, chodzenia spać o właściwej porze, a w przypadku nastolatka — wracania na czas do domu, ponieważ zostaną uznani za gruboskórnych intruzów, choćby wymagali dokładnie tego samego, co ojciec czy matka.

Z drugiej strony nic dobrego nie wynika z potulności w sytuacji, gdy dziecko narusza ich terytorium, zabierając np. ich własność czy świadomie okazując krnąbrność. Trzeba powiedzieć wówczas po przyjacielsku, ale bardzo stanowczo: „Nie lubię, gdy nie szanuje się moich rzeczy i obraża się mnie”. Nie można oczywiście reagować w ten sposób na każde prowokacyjne spojrzenie dziecka bądź każdą nieuprzejmą odpowiedź, ponieważ trzeba by zwracać mu uwagę przez cały dzień „na okrągło”. Lepiej udawać, że nie zauważa się drobnych afrontów, których samo dziecko nie jest nieraz świadome.

Jedna dobra zasada — trudna do przestrzegania — to nie krzyczeć na dziecko broniąc swoich praw, bo będzie to poczytane za jawną brutalność, zważywszy na utrwaloną u dziecka niechęć. Druga zasada, mogąca dać pozytywne efekty, to czujne upatrywanie tych momentów, gdy dziecko jest lepiej usposobione i choć trochę przyjazne, a choćby nawet nie tak jawnie wrogie. Wtedy należy skorzystać z okazji, aby mu powiedzieć, jak was cieszy, że mieliście dobry kontakt. A więc pamiętajcie o przyjaznych gestach i okazywaniu ciepła zawsze wtedy, gdy atmosfera jest choćby tylko neutralna bądź lepsza. Zróbcie pierwszy krok, planując wycieczkę, jakieś zabawy sportowe, pójście do ZOO czy muzeum lub dając wymarzony prezent z jakiejś okazji. Nieskuteczne jest natomiast dawanie prezentów i fundowanie przyjemności z dużo większą częstością niż robi to ojciec czy matka dzieci wyczuwają u dorosłego nadmierną gotowość do wkradania się w ich łaski przez przekupstwo oraz zbytnią pobłażliwość i zaczynają gardzić takim ofiarodawcą.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>