Czynnik Rh

Jeżeli w rodzinie jest problem grupy Rh, warto zgłosić się do lekarza, żeby wyjaśnił od tej strony waszą konkretną sytuację. Poniżej omówię w skrócie ten złożony problem, co pozwoli wam uzyskać ogólną orientację.

Większość ludzi ma we krwi czynnik Rh dodatni, czyli Rh( + ), mniejszość ma czynnik Rh ujemny, czyli Rh( -). Nie ma problemu, jeśli mąż i żona mają obydwoje Rh( + ) lub obydwoje Rh( -), a także wtedy, gdy żona ma Rh( + ), a mąż Rh( -).

Trudność powstaje wówczas (chyba że zostaną podjęte działania zapobiegawcze), jeżeli mąż ma grupę Rh( + ), a żona Rh( -). W tej sytuacji, która dotyczy 1 na 8 małżeństw w Stanach Zjednoczonych, niektóre z dzieci mogą odziedziczyć po ojcu dodatni czynnik Rh. Jeżeli płód z dodatnim czynnikiem Rh rozwija się w macicy matki, która ma ujemny czynnik Rh, wystarczy odrobina krwi dziecka, jaka przez łożysko może dostać się do krwi matki, żeby ustrój matki wyprodukował obronne przeciwciała, mające za zadanie zniszczenie obcych krwinek podobnie nasz organizm wytwarza przeciwciała na zarazki odry, żeby je zniszczyć, gdyby zaatakowały powtórnie. Gdy jednak organizm matki wyprodukuje przeciwciała mające zniszczyć w jej krwiobiegu krwinki płodu z czynnikiem dodatnim, dostaną się one także do krwiobiegu dziecka i zniszczą część jego własnych krwinek. Gdy wiele z nich zostanie zniszczonych, u dziecka rozwinie się niedokrwistość natychmiast po urodzeniu, a substancje powstające w wyniku rozkładu martwych krwinek wywołają u niemowlęcia groźną żółtaczkę i ogólne osłabienie ustroju.

Organizm matki nie zdąży wytworzyć przeciwciał niszczących krwinki płodu, jeżeli jest to pierwsza ciąża z dzieckiem dziedziczącym czynnik dodatni (chyba że matka miała przed ciążą transfuzję z krwi zawierającej dodatni czynnik Rh). Ale każde następne dziecko z Rh( + ) będzie coraz bardziej uczulało jej krew na obcą grupę.

Wiadomo obecnie, że gdy matka dostanie immunoglobulinę (RhoGAM) bezpośrednio po urodzeniu (lub poronieniu) pierwszego (i każdego następnego) dziecka z dodatnim Rh, postępowanie to zapobiega uczuleniu, a więc nie będzie mowy o konflikcie Rh przy następnych dzieciach.

Jeżeli matka jest już uczulona (bo nie podjęto środków zapobiegawczych), powinna w okresie każdej ciąży być pod ścisłym nadzorem lekarskim. Badanie jej krwi i płynu owodniowego otaczającego płód wskaże, na ile poważna jest sytuacja i jakie postępowanie jest konieczne.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>