Ciała obce w przewodzie pokarmowym i układzie oddechowym

Niemowlęta i małe dzieci połykają pestki od śliwek, monety, agrafki, koraliki, guziki – właściwie można by wymieniać nie kończącą się listę przedmiotów. Wydaje się, że przechodzą one z dużą łatwością przez żołądek i jelita, nawet otwarte agrafki i kawałki szkła. Najgroźniejsze są igły i zwykłe szpilki.

Jeżeli dziecko bez przykrych następstw połknęło gładki, nieostry przedmiot – jak pestkę od śliwki czy guzik – nie ma powodów do zmartwienia ani przepychania go dalej kawałkiem chleba. Należy po prostu kontrolować przez kilka dni wypróżnienia, ażeby upewnić się, czy dany przedmiot wyszedł na zewnątrz. Bezwzględnie należy natychmiast zwrócić się do lekarza, jeżeli dziecko ma wymioty bądź bóle brzucha, jeżeli ciało obce utkwiło boleśnie w przełyku, jeżeli wiadomo, iż jest to jakiś ostry przedmiot, jak otwarta agrafka albo igła.

Dziecku, które połknęło ciało obce, nie podajemy nigdy środka przeczyszczającego. Nic nie wniesie, a może zaszkodzić. Ciała obce w drogach oddechowych. Gdy przy głębszym oddechu czy kaszlu dziecku zdarzy się wciągnąć jakiś przedmiot do tchawicy, tak że zacznie się ksztusić, należy obrócić je głową w dół i energicznie uderzyć kilka razy przez środek pleców. Jeśli nadal się dławi, zastosujcie uderzenia w piersi w następujący sposób:

– 1. Stań za plecami dziecka i wsuń ręce od tyłu bezpośrednio pod jego pachy, obejmując go wokół piersi. Czasem lepiej przyklęknąć, z uwagi na różnicę wzrostu.

– 2. Złóż jedną dłoń w pięść, przykładając ją od strony kciuka do piersi dziecka, pośrodku, między brodawkami. Złap pięść drugą ręką.

– 3. Wciśnij swoją pięść w pierś dziecka szybkim, gwałtownym ruchem typu ucisk/uderzenie.

– 4. Powtórz taki ucisk kilka razy, jeśli trzeba.

– 5. Jeśli to, co tkwi w tchawicy, nie zostanie wypchnięte (zwykle wylatuje lukiem jak korek od szampana), powtórz cały cykl jeszcze raz.

Jeżeli dziecko krztusi się nadal i zaczyna sinieć, udajcie się bezzwłocznie do najbliższego szpitala czy gabinetu lekarskiego. Poproście kogoś, żeby telefonicznie uprzedził szpital czy lekarza. Należy działać bez odrobiny zwłoki.

Coś ostrego, co utkwi w gardle, np. ość, może wywołać bardzo nieprzyjemne sensacje i uczucie dławienia, ale nie jest tak groźne, jak większe ciało obce, które utrudnia oddychanie. Należy udać się do lekarza jak najszybciej, ale nie jest to sprawą życia?i śmierci. Wielokrotnie się zdarza, że danego przedmiotu nie można znaleźć w gardle podczas oględzin lekarskich, mimo że dziecko twierdzi, iż tkwi tam- nadal. Po prostu ość, czy inna przyczyna zła, została połknięta, ale dziecku w dalszym ciągu dokuczają powstałe w gardle zadrapania.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>